2022’de Google’da Ne Aradık, Ne Bulduk

Yeni yıl ruhu hepimizi sarmışken eski yılı uğurladığımız şu günlerde Google, her yıl sonunda düzenli olarak açıkladığı arama trendlerinin sonuçlarını paylaştı. Haydi gelin 2022’de Google’da ne aradık, ne bulduk inceleyelim.

2021’de Türkiye’de en çok Eğitim Bilişim Ağı’na giriş yapmak için kullanılan “EBA giriş” kelimesi aranmıştı. Ardından ise onu Netflix’in popüler dizisi Squid Game izlemişti. 2022 yılında ise küresel olarak Google’da en çok kullanılan arama terimi Wordle oldu. Türkiye ise Google’da en çok “Dolar/TL” terimini arattı. Küresel olarak ikinci sırada Hindistan ve İngiltere karşılaşması, 3. sırada Ukrayna, dördüncü sırada ise Kraliçe Elizabeth geliyor. En çok aratılan insanlara baktığımızda sırasıyla Johny Depp, Will Smith, Amber Heard, Vladimir Putin ve Chris Rock’ı görüyoruz. 

Ayrıca aktörler kategorisinde de insanlar kategorisindeki sıranın pek bozulmadığını görüyoruz. Bu noktada Johny Depp ve Amber Heard duruşmasının yıla damgasını vuran gelişmelerinden biri olduğunu hatırlatalım. Tüm sosyal medyalarda bu gündem uzunca bir süre dikkat çekmiş oldukça yüksek etkileşim oranlarına ulaşmıştı.

Atletlerde ilk 3’e Novak Djokovic, Rafael Nadal ve Serena Williams yerleşirken, maçlarda ise Hindistan‘a karşı İngiltere, Güney Afrika ve Batı Hint adalarımaçları ilk 3’te yer almakta. Küresel olarak en çok aratılan filmler ise sırasıyla Thor: Love and Thuner, Black Adam, Top Gun: Maverick, The Batman ve Encanto oldu. 2022’de dünya çapında Google’da en çok aratılan diziler, Euphoria, House of the Dragon, Moon Knight, Inventing Anna olarak öne çıktı. Google aramalarında ilk 5’te yer alan ünlü kent simgeleri ise sırasıyla Buckingham Sarayı, Big Ben, Gize Piramitleri, Kurtarıcı İsa Heykeli ve Brüksel Kraliyet Sarayı oldu. 

2022 yılında Türkiye’nin, Google’da en çok “Dolar/TL” terimini arattığına yukarıda değinmiştik Google, 2022’nin arama trendlerini 12 kategoriye ayırmış. Bunlar ise şöyle sıralanıyor:

 • Aramalar,
 • İsimler,
 • Kaybettiklerimiz,
 • Diziler,
 • Rüyada…,
 • Ben Neden…?,
 • Kim?,
 • Kombin,
 • Nasıl Olunur?,
 • Nasıl?,
 • Nerede?,
 • Yakınımda

2022 yılında kaybettiğimiz ünlü isimler de Google aramalarında yerini aldı. Ahmet Çalık, Cüneyt Arkın, Fatma Girik, Billur Kalkavan ve İlhan İrem’in kaybı sosyal ağlarda da yoğun üzüntüyle karşılandı. 2022 yılında Türkiye kullanıcılarının Google’da en çok arattığı diziler, sırasıyla Yalı Çapkını, Duy Beni, Gelsin Hayat Bildiği Gibi, Tozlu Yaka ve Erşan Kuneri oldu. Türkiye’deki Google kullanıcıları, Rüyada gördüklerinin anlamını da yoğun bir şekilde arattı. Aynı şekilde “Ben neden..” arama kalıbı da sıkça kullanıldı. 

Türkiye’deki Google Kullanıcılarının TV yarışma sonuçlarını da sıkça arattığını söylemek mümkün. Kullanıcılar sırasıyla Survivor, Master Chef, Maske Kimsin Sen? ve Doya Doya Moda yarışmalarında elenenleri ya da sonuçları arattı. Bununla beraber “İlk küfürü kim buldu?” araması da dikkat çekti. Kullanıcılar, giyim için Kombin seçeneklerini de arattı. En çok Kombin özelinde en çok kullanılan arama terimleri sırasıyla Kar Kombini, Bayram Kombini, Sek Erkek Kombini, Piknik Kombini ve İlk buluşma kombini oldu. Ayrıca kullanıcılar sırasıyla Özel Güvenlik, Gassal, Rüzgar Türbini Servis Teknisyeni, Büyükelçi ve Vatman meslek kollarına geçiş yapmak için nasıl bir yol izleyebileceklerini Google’a sordu.  Türkiye’de yapılan aramalar arasında “Nasıl?” kategorisinde İncir Nasıl oluşur?, Yarın hava nasıl olacak?, Bergen Nasıl öldü?, Enes Kara nasıl öldü? Onur Belgesi nasıl alınır? aramaları öne çıktı. Nerede kategorisinde ise Faroe Adaları, Andropoz çekim mekanı, Çernobil, Sakarya Meydan Muharebesi ve Elhamra Sarayı’nın aratıldığını görüyoruz. İhtiyaç anında yakınındaki mekan ve hizmetleri bulmak için Google’a başvuran Türkiye kullanıcısı, en çok nöbetçi eczane, elektrikçi, otel, yemek ve taksi durağı arattı. 

Bir yılın da, Google arama trendelerinin de sonuna geldik. Seneye yeni aramalarda görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top