Google Ads Reklamlarının Kısa Vadede Markalara Sağladığı Avantajlar

Google Ads, markalar ve işletmeler için dijital pazarlamanın en etkili araçlarından biridir. İşletmelerin hedef kitlelerine ulaşmasını, marka bilinirliğini artırmasını, işletmeye direkt olarak yönlendirme ve satışları artırmasını sağlayan bu platform, sunduğu birçok avantajla markaların dijital dünyada var olmalarına yardımcı olmaktadır.

Dünyada yaklaşık 5.5 milyar insanın internete ulaştığı tahmin ediliyor. Bu kullanımın her seferinde tüketiciler aramalarını Google üzerinden yapmaktadır. Google’da aylık arama yapma oranı yaklaşık 2 milyar gibi bir sayıya ulaşıyor. Tabi bu sayılar farklı sektörleri de harekete geçiriyor. Google reklamlarının yönetildiği Google Ads’in avantajları ve işletmelere sağladığı faydaları detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Dünyanın yarısından fazlasına ulaşan internet erişimi ile tüketicilerine ulaşmak isteyen firmalara reklam kolaylığı sağlıyor. En çok tıklanan arama motoru olan Google bu durumda ön plana çıkıyor.

 Peki Nedir Google Reklamları?

Google, reklamların oluşturulmasına, yapılan reklamların analiz ve takiplerine kendi kanalı olan Google Ads paneli üzerinden erişimimize olanak sağlıyor. Kısaca özetleyecek olursak e- ticaret ve hizmet sektöründe bulunan markaların satış ve marka bilinirliklerini artırmaya yönelik reklam çalışmalarını yapmış oldukları dijital pazarlamanın en önemli kanalları arasında yer alıyor.

Google Reklamları Nasıl Çalışır?

Reklam kampanya türleri Arama Ağı, Maksimum Performans, Görüntülü Reklam, Alışveriş, Video, Uygulama İçi, Akıllı ve Keşfet Reklam kampanyaları olarak bölünür. Kısaca reklam verecek firma kendi için en uygun kampanyayı seçmelidir. Kendi algoritması üzerinden kelimelere değer biçen Google, reklam veren firmaların bu anahtar kelime göbekleri üzerinden Tıklama Başına Maliyet (TBM) ile hedeflediği stratejiyi tüketicilerine sunuyor. Tüketici ulaşmak istediği hizmete yaptığı arama ile ulaşıyor hizmeti veren firma ise müşteriye reklamlarını sunabilmek için yapılan aramanın TBM maliyetini karşılayıp Google Ads reklamı ile markasını ön plana çıkarıyor. Temel olarak görüntülü ve yazılı reklam olarak ikiye ayrılıyor.

İşletmenizin Gerçekten Google Ads’e İhtiyacı Var Mı?

Müşterilerine hizmetini ulaştırmak veya hizmetin tanıtımını yapmak isteyen firmalar farklı reklam yöntemlerine yönelirlerGoogle Reklamları bu yöntemlerden biridir. Peki Google Ads’in avantajları nelerdir? Reklamın en temel amaçlarından biri yoğunluğu fazla olan kitlelere ulaşmaktır. Reklam, ulaştığı insan sayısı ve dönüşümü fazla oldukça başarılı sayılabilir. Günümüzde Google çok fazla kullanıcıya hitap eder. Google reklamları kolay ulaşılabilir olması ve diğer reklam çeşitlerine kıyasla maliyetleri daha düşüktür. Reklam veren tarafından maliyetin ulaşılabilir olması avantajdır. Google reklamlarının ulaştığı insan sayısının da fazla olması her işletmenin Google Ads’e olan ihtiyacının en temel sebeplerindendir.

İşletmeler için Google Ads’in Avantajları

Google reklamlarının avantajları saymakla bitmez. Bu avantajlarının önemlilerinden biri sunulacak hizmetin direkt olarak hizmete ilgi duyan tüketiciye ulaşmasıdır. Hedef kitle belirlenmesi reklam maliyetlerini düşürür ve reklamın en doğru yerlere ulaşmasına olanak sağlar. Örnek verecek olursak elektrik süpürgesi satın almak isteyen bir tüketicinin karşısına pantolon reklamı çıkarmak sağlıklı olmayacaktır. Bu sebepten hedef kitle belirlenir ve elektrik süpürgesi satın alma potansiyeli olan tüketicinin karşısına elektrik süpürgesi reklamları çıkar. Google Ads’in avantajları ve işletmelere sağladığı faydalarından bir diğeri hizmet sunacağı bölgeyi dairesel çap veya şehir olarak hedefleyebilir. Bu sayede bir bölgeye özel yapılmak istenen bir reklam kampanyası oluşturulabilir. Yapılan hedeflemeler ile hem doğru tüketiciye ulaşılır hem de reklam için analizler ve raporlamalar daha detaylı yapılabilir.

Google Reklamları, SEO’dan Daha Hızlı Sonuç Verir Mi? 

Google Reklamları kısa sürede Google tarafından onaylanır ve TBM’de gerekli rekabet ölçümü yakalanır ise reklamlar kısa sürede yayınlanmaya başlar. Ancak bir sitenin organik olarak SEO çalışmaları ile arama sonuçlarında sayfa üst kısmında çıkması kolay olmayacaktır. Uzun süreli bir çalışma gerektirmektedir. SEO çalışmalarında üst sıralarda olmak Google reklamlarına göre daha çok uğraş gerektirecektir. Arama sonuçlarında sayfanın en üstünde çıkabilmek Google Ads reklamları ile daha hızlı bir şekilde mümkün.

Google reklamları doğru hedef kitleye ulaşmanızı sağlar

Cinsiyet, yaş, konum, ilgi alanları, web site ziyaretleri gibi hedeflemeler reklamın en önemli temel taşlarıdır. Potansiyel müşteriye ulaşmak reklamın başarılı olmasını sağlayacaktır. Google Ads’in avantajları ve işletmelere sağladığı faydalarından biri de hedef kitleye hitap etme seçeneğidir. Hizmet sunan firmalar için hedef kitle en kritik noktalardan biridir. Doğru hedef kitleyi belirleyerek ve doğru reklam kampanyaları ile kullanıcıların ürüne veya hizmete direk olarak hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayacaktır.

Müşteri davranışı hakkında ayrıntılı bilgiler verir 

Google reklamları sadece Ads panelinden ibaret değildir. Google Ads’in diğer panelleri olan Google Merchant Center, Google Analytics, Google Tag Manager reklamlarımızın optimizasyonunu artırmak ve en doğru sonuca ulaşmak için destek sağlar. Bu paneller bize müşteriler hakkında ekstra verim sağlayacak bilgiler sunar. Kaç kişi sitemize tıklamış, kaç kişi sepete eklemiş kaç kişi satın alma işlemi yapmış ya da hangi müşteri alışverişin neresine kadar ilerlemiş bu gibi bilgilere ulaşmamıza yardımcı olur.

Maksimum yatırım getirisi elde eder

Google, kuracağınız kampanyalar için size farklı teklif stratejileri sunar. Site ve reklam öğrenim geçmişine göre teklif stratejilerinizi değiştirebilirsiniz. Bu stratejiler sayesinde maksimum yatırım getirisi elde edebilirsiniz. Google, kullanıcıları için en temel olarak en az maliyet ile en yüksek yatırım getirisini hedefler. İşletmeye en uygun strateji ile maksimum kazanç sağlamayı hedefler.

Gerçek zamanlı ayrıntılar sağlar

Oluşturduğumuz reklamların hızlı bir şekilde yayına girmesini Google Ads’in avantajlarından biridir. Reklamların kısa sürede tıklanabilir olması ve bu kısa sürede fazla müşteriye hitap etmesi sayesinde reklamın müşteri kitlesinin hızlı bir şekilde oluşmasına olanak sağlar. Oluşan bu kitle bize gerçek ve rasyonel sonuçlar sunar. Ayrıca daha sonra bu kitlelere özel reklam içerikleri oluşturulmasına olanak tanır.

Marka bilinirliğini ve tanınırlığını artırır 

Firmaların kullanacağı anahtar kelimeler kendi sektörlerine göre değişim gösterebilir. Ancak Google için kullanılacak anahtar kelimenin TBM’i değişmez. Marka bilinirliği ne boyutta olursa olsun anahtar kelimenin TBM değerini karşılayan her firma rekabete girebilir. Bu sebepten Google reklamları marka bilinirliği oluşmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra günümüzde hizmete ulaşmak isteyen pazardaki müşteriler öncelikli olarak hizmetin arama motorlarında aramasını yaparak analiz ediyor. Bu aramalarda markanızın hizmete sıfırdan ulaşacak olan müşteriye ulaşması markanızın tanınırlığını artıracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top