NETFLIX Devri Bitiyor Mu?

Yıllardır en popüler dizi ve film platformlarından birisi olan Netflix, bu yıl uzun bir aradan sonra ilk defa kullanıcı kaybetti. Uzmanlar bu düşüşün devam edeceğini açıkladı. Hepimizin aklında tek bir soru, NETFLIX devri bitiyor mu?

COVID-19 salgını ile birlikte altın çağını yaşayan Netflix için ibre tersine dönmeye başladı. Günümüzde dizi ve film platformu denildiğinde akla ilk gelen platformlardan olan Netflix hem küresel olarak hem de ülkemizde oldukça popüler. Son yıllarda HBO Max, Amazon Prime Video ve Disney+’ın da bu pazara dahil olması ile gittikçe artan rekabet kimi zaman Netflix’i zor durumlara sokabiliyor. Her yıl 4 kez toplam kullanıcı sayısını ve diğer istatistikleri kullanıcıları ile paylaşan Netflix, bu yıl da 2022’nin ilk çeyreği için istatistiklerini paylaştı. Ancak bu kez kullanıcı kazanmak yerine kaybettiğini açıkladı.

Netflix ne kadar kullanıcı kaybetti?

ABD’li dizi ve film platformunun yayınladığı verilerde, şirketin 2022 yılının birinci çeyreğinde 200.000 kullanıcı kaybetmesi dikkat çekiyor. Şirket, son 10 yıldır hiç bu kadar büyük bir kullanıcı kaybı yaşamamıştı. Uzmanlar ve analistler ise ikinci çeyrekte bu kullanıcı kaybının 2 milyonu geçeceğini öngörüyor. Yapılan bu açıklamanın ardından Netflix’in hisseleri ise düşüşe geçti. Kısa sürede %25 değer kaybeden hisselerin üzerine JP Morgan analistleri, “Netflix’i zorlu günler bekliyor” diyerek önümüzdeki günlerde bu düşüşün artabileceğine dikkat çekti. Öte yandan pek çok kullanıcı bunun Netflix’in göreceli olarak düşen kalitesi ve rakiplerinin çok daha yenilikçi ve cazip içerikleri sunmasına bağlıyor. Özellikle Avrupa pazarında yapılan pek çok ankette kullanıcılar Disney+ ve HBO Max’in çok daha ‘mantıklı’ bir seçenek olduğunu söylüyor. Kullanıcıların bu kararı vermesinin ardındaki nedenlerden bazıları da Netflix’in hesapların paylaşılmasını engellediği yeni sistemi olduğu aşikâr.

Kullanıcılar hesapları paylaşmak istiyor.

Netflix, her kullanıcının kendi aboneliğini alması gereken bir şirket. Yine de platform, aynı evde yaşayan kullanıcılar için bazı çözümlere sahip.  Temel, Standart HD ve Özel Ultra HD olarak üç paket sunan şirket, aldığını pakete göre dört cihaza kadar aynı anda kullanımı destekliyor. Ancak bu yöntem aynı evde yaşayan kullanıcılar kadar, hesabını ortak kullanarak masrafı azaltmak isteyen kullanıcıların da işine yarıyor. Bu durumun farkında olan Netflix, görünüşe göre artık buna müsaade etmeyecek. Aynı evde yaşamamasına rağmen hesabını ortak kullanan bazı kullanıcılar, son dönemde bir bildirim almaya başladı. Bildirimde, “Eğer bu hesabın sahibiyle aynı evde yaşamıyorsan, izlemeye devam etmek için kendi hesabına ihtiyacın var.” yazıyor. Hemen ardından ise hesap sahibine gönderilen bir kodun girilmesi gerekiyor. Netflix, hesap paylaşımı konusunu bu şekilde azaltmak ve ortadan kaldırmak istiyor. Bildirimi alan kullanıcıların kodu girmesi, ya da “sonra doğrula” seçeneğine tıklaması gerekiyor. Görünüşe göre uygulama, şu an için sadece küçük bir grubu hedef alıyor. Ancak zaman içinde tüm kullanıcıların uğraşması gereken bir sürece dönüşecek gibi duruyor. Netflix, hesap paylaşımını bu şekilde sonlandırabilecek mi merak konusu.

Yenilik, yenilik, yenilik : Dijital dünya için tek çözüm.

Dijital çağda ve tüketici toplumda maalesef kendini geliştirip yenilemeyen her şirket ve marka kaybolmaya mahkum. Son yapılan araştırmalara göre 21. yüzyıl insanı yaşadığı bilgi kirliliği yüzünden çok daha fazla dikkat dağınıklığı ve odak problemi yaşamakta bu sebeple her daim son kullanıcının ilgisini canlı tutmayı hedeflemeliyiz. Gün sonunda NETFLIX bile olsak tekrara düşmek sonumuzu getirebilir. Eğer analistlerin öngördüğü gibi Netflix’in bu düşüşü devam ederse bu durum şirketin zor günler geçirmesine ve uzun vadede devrinin bitmesine, modasının geçmesine sebep olabilir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top